Bejli: Anëtarët e KSHZ-së e kanë shpërblyer vetveten me nëntë rroga bonus

Ambasadori i SHBA-së në vend, Xhes Bejli në një ligjëratë kushtuar luftës kundër korrupsionit në Fakultetin e Sigurisë në Shkup tha se ka dëgjuar që anëtarët e Komisionit Shtetëror Zgjedhor i kanë dhënë vetes rrogë shtesë për punën që e kanë kryer në kohën e zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar dhe të zgjedhjeve lokale në tetor.

Kryetari i Komisionit në një deklaratë për NOVA TV tha se do të dalin të gjithë anëtarët e komisionit me një qëndrim të përbashkët, njofton Portalb.mk.

“Kam dëgjuar që anëtarët e KSHZ i kanë dhënë vetës rrogë shtesë për katër muaj të plotë për punën e tyre për zgjedhjet lokale në tetor. Ato më parë rrogë shtesë kanë marrë edhe për pesë muaj pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2016. Votimi në komision ka qenë i njëzëshëm, të gjitha partitë, të gjitha etnikumet, ndërsa personeli i komisionit ka fituar më pak bonus. Unë jam nënpunës publik dhe e përkrah shërbimin e nënpunësve publik që punojnë më shumë nga e parashikuara, por kam një pyetje në lidhje me këtë. KSHZ a është trup i pavarur. Ndoshta masa ishte edhe ligjore, por votimi u bë pas dyerve të mbyllura”, tha Bejli.

Ambasadori pyet se çfarë do të thotë praktika e tillë për prioritetet e liderit.

“Pse e them këtë, çfarë tregon kjo për vlerat e vetë organizatës. Ku ishin informatorët, gazetarët hulumtues apo organet e mbikëqyrjes parlamentare, çfarë do të bënit ju për këtë situatë”, tha ambasadori Bejli.

7 thoughts on “Bejli: Anëtarët e KSHZ-së e kanë shpërblyer vetveten me nëntë rroga bonus

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP