Kuvendi votoi për ndryshimet e ligjit për Sigurim Pensional dhe Invalidor

Kuvendi i Maqedonisë në vazhdimin e seancës së 24 i ka miratuar ndryshimet në ligjin për Sigurim Pensional dhe Invalidor, me procedurë shkurtuar, njofton Portalb.mk.

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska, sqaroi se me dispozitat e ligjit për Sigurim Pensional dhe Invalidor janë të përfshira edhe bujqit individual. Nga vitit 2013, ashtu siç tha ajo, është vendosur definicion i ri “menaxhim familjar të bujqësisë”, por deri më 1 dhjetor të vitit 2017 ende nuk është krijuar mundësia që të kryhet kategorizimi i buqëve.

“Për atë parashohim mbajtje të definicionit paraprak për bujq individual, të cilët janë të obliguar për tatim të të ardhura nga kryerja veprimtarisë bujqësore, të cilët veprimtarinë bujqësore e kanë punë të vetme”, tha Carovska.

Plotësisht ndryshohen edhe nenet 61 të ligjit dhe jepet mundësi për shfrytëzimin e pensionit familjar për fëmijë me aftësi të kufizuara, për çka deri më tani nuk ka pasur mundësi, nëse fëmija ka pasur çfarëdo të ardhur tjetër ose nëse ka qenë i punësuar. Ndryshohet edhe neni 11 me çka sjell bazë për miratimin e metodologjisë  për stazh me kohëzgjatje të shtuar (të benificuar), të cilën momentalisht e punon Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP