Takimi Zaev – Kasami, deklarohet Qeveria e Maqedonisë

Bilall Kasami i Lëvizjes BESA dje ka qenë në takim me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev. Siç njoftoi zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski, temë diskutimi i takimit ka qenë që të sigurohet mbështetje e grupit parlamentar të Lëvizjes BESA për miratimin-ndryshimin e ligjeve në Kuvendin e Maqedonisë, raporton Portalb.mk.

Boshnjakovski njoftoi se Bilall Kasami, Zoran Zaevit i ka siguruar mbështetje nga grupi parlamentar i BESA-s.

“Temë diskutimi i takimit të djeshëm ka qenë që të sigurohet mbështetje nga Lëvizja BESA për miratim-ndryshimet e ligjeve në Kuvendin e Maqedonisë. Kasami ka siguruar se do të japë mbështetje në Kuvend”, tha Boshnjakovski.

Duke e pasur parasysh se takimi erdhi pas konflikteve brendapartiake të Lëvizjes BESA, ku një grup i “besatarëve” e shkarkuan Bilall Kasamin nga posti i liderit të partisë, Boshnjakovski duke dashur që t’i ikë legjitimitetit të Kasamit si lider i partisë nga Zoran Zaev, deklaroi se “takimi ka qenë i caktuar më parë“.

Se takimi ka qenë i caktuar më parë u tha edhe nga Bilall Kasami.

“Takimi me Zaevin nuk a lidhje me ndodhitë në Lëvizjen BESA. Jemi marrë vesh që të takohem që nga java e kaluar. Do të bisedojmë për reformat dhe përkrahjen e rrjedhjes reformuese të Qeverisë në Kuvend, ku Lëvizja BESA ka 5 deputetë”, tha Kasami.

BESA në Qeveri?

Zëdhënësi i Qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski i pyetur për atë se në takimin Zaev – Kasami a është diskutuar edhe për mundësinë e hyrjes së BESA-s në Qeverinë e Maqedonisë, ai tha shkurt: “Kjo nuk ka qenë temë diskutimi”, tha Boshnjakovski.

Në lidhje me këtë, dje Bilall Kasami tha se ky është proces dinamik dhe se ka mundësi për hyrje-dalje, por për momentin ajo nuk është tema.

“Lëvizja Besa nuk kalkulon në lidhje me atë nëse do të jetë pjesë e Qeverisë apo jo, për Lëvizjen Besa me rëndësi janë proceset reformuese e jo nëse do të jenë pjesë e Qeverisë dhe në këtë drejtim e kemi treguar në të kaluarën dhe kemi përkrahur të gjitha vendimet e Qeverisë që janë në këtë vijë”, deklaroi Kasami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP