A do të mbyllen apo ende kalkulohet për vendin e “Merkos” dhe “Aleancës”? Ja çfarë thonë nga Qeveria e Maqedonisë

Ministria pa resor me të cilin udhëhiqte Ramiz Merko nga Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Ministria e Reformave e cila qe propozim për Aleancën për Shqiptarët si kompromis për Ministrinë e Shëndetësisë, për të njëjtat edhe më tej “kalkulohet”. Sipas zëdhënësit të Qeverisë së Maqedonisë, Mile Boshnjakovski tash për tash nuk diskutohet për plotësimin apo mbylljen e tyre si resore qeveritare, raporton Portalb.mk.

“Në këtë moment për Ministrinë e Ramiz Merkos nuk po diskutohet në Qeveri, nëse ka informacione në periudhën e ardhshme do t’ju njoftojmë. Se a do të mbyllen si Ministri për momentin nuk diskutohet në Qeveri”, tha Boshnakovski.

Në lidhje me çështjen se a pritet që pjesë e përbërjes qeveritare të jetë PDSH, Boshnjakovski përsëriti qëndrimin e shprehur ditë më parë nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev: “Nuk janë zhvilluar bisedime për hyrje të PDSH-së në Qeveri”, tha Boshnjakovski.

Përndryshe, “kalkulimet” për resoret qeveritare erdhën në pah që pas zgjedhjeve lokale të 2017-s në Maqedoni, pasi që ministra dhe zëvendësministra kandiduan për të parët e komunave. Të zbarzëta kanë ngelur Ministria pa resor në të krye të së cilës ishte Ramiz Merko nga BDI, tash kryetar komune në Strugë dhe Ministra e Reformave që qe propozim i lideri të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev për liderin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela. Këtë Ministri Sela e quajti “Ministria e Byrekut”, pasi që iu dha si kompenzim i Ministrisë së Shëndetësisë të cilin e la të zbrazët për dy muaj pasi që ministri i saj, Arben Taravari u zgjodh kryetar komune në Gostivar. ASH-ja nuk e pranoi Ministrinë e Reformave dhe doli nga Qeveria e Maqedonisë.

Pas daljes së ASH-së nga Qeveria e Maqedonisë, në publik qarkulluan informatat se pjesë e Qeverisë mund të bëhet edhe Partia Demokratike Shqiptare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP