Merkeli i ka dërguar letër Zaevit: Kuvendi duhet të vendos për ndryshimet kushtetuese

Qeveria e Gjermanisë ka publikuar një letër të kancelares, Angela Merkel, e cila ia ka dërguar kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev më 5 tetor, njofton Portalb.mk. Në të Merkel, premton mbështetje të mëtutjeshme për implementimin e Marrëveshjes së Prespës, njofton Portalb.mk.

Kancelarja gjermane, Merkel, vlerëson se shumica e qytetarëve, gjegjësisht mbi 90% të atyre që kanë votuar në referendum, janë deklaruar për mbështetjen e Marrëveshjes me Greqinë, për zgjidhjen e kontestit të emrit. Në letrën e adresuar deri te kryeministri Zaev, Merkel thotë se detyrë e Parlamentit është që ta zbatojë marrëveshjen deri në fund.

“Marrëveshja hapë mundësi për marrëveshjen historike dhe i përforcon marrëdhëniet ndërfqinjësore. Pastaj, largohet nga rruga një pengesë e rëndësishme për afrimin e vendit tuaj drejt BE-së dhe NAT-s. Tani është e rëndësishme që të ndërmerren hapat e ardhshëm kritik për implementimin e Marrëveshjes për Emrin, me atë që Parlamenti do të vendos për ndryshimet e patjetërsueshme kushtetuese”, thotë Merkel në letër.

Në fund ajo porosit se gëzohet që edhe më tej “do të punojë në realizimin e këtij qëllimi” bashkë me kryeministrin e Maqedonisë.

Kancelarja gjermane në shtator të këtij viti e ka vizituar Maqedoninë dhe atëherë ka porositur se vendi është përpara vendimit historik. Merkel atëherë i thirri qytetarët që të dalin të votojnë në referendum, dhe me atë ta caktojnë ardhmërinë e shtetit. Vizita e Merkelit, ishte vizitë e parë e një kancelari gjerman në Maqedoni, pas vizitës së shkurtër të Gerhard Shreder në vitin 1999.

Deputetët e partisë së Angela Merkelit: VMRO-DPMNE-ja të mos bllokojë, Maqedonia mund të izolohet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP