Votimi përfundoi, KSHZ e tregoi përqindjen e daljes së votuesve në referendum deri në orën 18:30 (VIDEO)

19: 00 – Deri në orën 18:30 në votimin e sotëm në referendum kanë dalë 519.435 votues apo 34,09 për qind nga numri i përgjithshëm të regjistruar në Listën zgjedhore, ka bërë të ditur në pres konferencë, kryetari i KSHZ-së Oliver Derkovski.

LEXO: Sa vota nevojiten që referendumi në Maqedoni të jetë i suksesshëm? (INFOGRAFIK)

17:35 -Deri në orën 17:00 në votimin e sotëm në referendum kanë dalë 455.771 votues  apo 28,83 për qind nga numri i përgjithshëm të regjistruar në Listën zgjedhore, ka bërë të ditur në pres konferencë, kryetari i KSHZ-së Oliver Denkovski.

Numri i përgjithshëm i votuesve të regjistruar për referendumin është 1,806,336. Për t’u plotësuar censusi duhet të dalin të votojnë 903,169 votues, ndërkaq për të qenë i suksesshëm do të duhen 451,585 vota “për”, ose gjysma plus 1 votë nga numri i censusit.

LEXO: Sa vota nevojiten që referendumi në Maqedoni të jetë i suksesshëm? (INFOGRAFIK)


15:35 -Deri në orën 15:00 në votimin e sotëm në referendum kanë dalë 334.075 votues apo 22.56 për qind nga numri i përgjithshëm të regjistruar në Listën zgjedhore, ka bërë të ditur në pres konferencë, kryetari i KSHZ-së Oliver Denkovski.


13.45 –  Deri në orën 13 në votimin e sotëm në referendum kanë dalë 261.473 votues apo 16 për qind nga numri i përgjithshëm të regjistruar në Listën zgjedhore, ka bërë të ditur në pres konferencë, kryetari i KSHZ-së Oliver Denkovski.

Ky është rezultati i të dhënave të përpunuara prej 90.24 për qind e vendvotimeve në Republikën e Maqedonisë.

11.30 – KSHZ informon se votimi zhvillohet në mënyrë të rregullt pa asnjë parregullsi, ndërsa sipas të dhënave të akumuluara prej 92.06% të vendvotimeve, jehona e daljes deri në orën 11.00 është 8,12%.

KSHZ njofton se deri më tani kanë marrë shtatë ankesa për shkelje të votimit, tre janë hedhur poshtë dhe katër janë në proces të përpunimit.

 

9.30 – Të gjitha 3480 vendvotimet janë ta hapura me kohë dhe për dy orë e gjysmë nga procesi i votimit të referendumit nuk janë regjistruar parregullsi, informojnë nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor. Deri në orën 9, sipas të dhënave të marra nga 71 për qind i vendvotimeve, përqindja e daljes është 2, 45%, deklaroi në pres konferencë zëdhënësja e KSHZ-së, Ljupka Gugucevska, përcjell Portalb.mk.

Në KSHZ deri më tani janë paraqitur 3 ankesa për mbrojtjen e të drejtës së votës dhe që të gjitha janë shpallur te pabaza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP