Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg: Maqedonia do të ftohet në NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi sot se në Samitin e Aleancës në korrik pritet që Maqedonia të ftohet për negociata për anëtarësim në Organizatë.

“Jam optimist se do të sillet një vendim i tillë, si dhe për atë se në referendumin në Maqedoni do të ketë shumicë për mbështetje të marrëveshjes me Greqinë”, theksoi Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s bëri thirrje për rezultat pozitiv nga referendumi. Ai shpjegoi se pas referendumit që Maqedonia do të mund të ftohet për anëtarësim në NATO. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP