Ziadin Sela kërkon 500 mijë euro dëmshpërblim për sulmin ndaj tij në Kuvend

Kreu i Aleancës së Shqiptarëve, Ziadin Sela kërkon më së paku 500 mijë euro dëmshpërblim për sulmin ndaj tij në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë me 27-prill të vitit të kaluar, njofton Portalb.mk.

Në seancën e sotme në Gjykatën Penale, avokati i tij, Abedin Abduli tha se i dëmtuari Sela kërkon 30 milionë denarë dëmshpërblim.

Avokati tha se në këtë shumë janë përfshirë harxhimet për mjekim dhe dhimbjet fizike, dëmtimet në tru, frika e shkaktuar si dhe cënimi i identitetit personal.

Sipas paralajmërimeve të avokatit, Sela do të paraqitet në seancë, ndërsa për momentin po dëgjohen dëshmitarët.

LEXO: Gjithçka që ndodhi gjatë sulmit në Kuvend (FOTO+VIDEO)

Ndryshe, gjykatësja Sllavica Andreevska, e cila e zhvillon procesin, në seancën e kaluar tha se debati kryesor do të vazhdojë më 8 shkurt në procedurë dëshmuese dhe deklarata të dëshmitarëve dhe ekspertëve.

Në këtë rast akuzohet Kire dhe Cane Gjorgjievski, Oliver Oshavkovski, Sasha Cenkov, Nikollçe Dimitrevski, Aleksandar Janevski – Toshta, Andrej Micov, Nikolla Vojminovski, Kosta Delov dhe Stojan Pavllovski – Kobra.

Në seancën paraprake që u mbajt më 26 janar të gjithë dhjetë të akuzuarit për tentimin për vrasje të deputetit Zijadin Sela u prononcuan të pafajshëm.

Ata para Gjykatës thanë se e kuptojnë akuzën, por nuk ndjehen fajtorë dhe se këtë do ta dëshmojnë në procedurën e mëtejme.

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Zijadin Sela nuk erdhi në gjykim, ndërsa avokati i tij paralajmëroi se do të kërkojë dëmshpërblim për dëmin material dhe jomaterial.

Përfaqësuesi i Prokurorisë Publike në fjalimin hyrës tha se në këtë lëndë gjykohet vetëm një aspekt nga ngjarjet në Kuvend më 27 prill që ka mundur të rezultojë me vrasjen e deputetit Zijadin Sela. Përmbajtja e tërësishme kriminale e ngjarjeve në Kuvend, sipas prokurorisë, nuk përfundon me veprim që është lëndë e kësaj akuze. Sipas prokurorisë, rrethana e vetme që e ka shpëtuar Selën nuk ka qenë hamendja e të akuzuarve, por ajo që ai më nuk ka dhënë shenja jete.

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, u lëndua rëndë gjatë hyrjes dhe dhunës në Kuvend më 27 prill të vitit 2017.

Për ngjarjet në Kuvendin e RM-së tashmë janë shqiptuar aktvendime gjyqësore për dy lëndë. Në të parin, nëntë persona pjesëmarrës në dhunën fituan dënime me burg, ndërsa në rastin e dytë Pançe Angelov, sulmuesi i Radimilla Shekerinskës u dënua me burg prej katër vjetësh.

Në vijim është procedura hetuese edhe për lëndën që e hapi Prokuroria Publike për “rrezikim terrorist të rendit kushtetues” për të cilin dyshohen 36 persona.

Kështu u tërhoq zvarrë Ziadin Sela në Kuvendin e Maqedonisë, dëshmon njeriu që shpëtoi jetën (VIDEO)

2 thoughts on “Ziadin Sela kërkon 500 mijë euro dëmshpërblim për sulmin ndaj tij në Kuvend

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP