Është miratuar aktakuza për rastin “Arka”

Këshilli për Vlerësimin e Aktakuzës së Gjykatës Themelore Shkupi 1 e ka miratuar aktakuzën e Prokurorisë Speciale Publike (PSP) për rastin “Arka” ku të akuzuar janë ish-ministri i Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim (DSK), Sasho Mijallkov, ish-shefi i Drejtorisë së Pestë, Goran Grujovski, i cili pritet të ekstradohet nga Selaniku, ish-shefi i Kabinetit të Mijallkovsit, Toni Jakimovski dhe ish-ndihmësministri i Punëve të Brendshme, Nebojsha Sajkoviq se i kanë shfrytëzuar paratë e shtetit për furnizim me softver nga jashtë gjoja se për nevojat e Drejtorisë së Pestë, njofton Portalb.mk.

Gjykimi për këtë lëndë akoma nuk është caktuar.

“Makfaks” publikoi se avokatët e mbrojtjes janë ankuar, ndërsa vendimin për akuzën e kanë marrë gjykatësit e Gjykatës së Apelit.

Për më shumë rreth rastit lexo këtu: “ARKA”- 4 të dyshuar nga MPB dhe DSK kanë zhvatur 862.045 euro nga buxheti i Maqedonisë (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP