Dehari: Deponia, ujësjellësi dhe jorevitalizimi i Kalasë së Kërçovës brenga të kaluara (VIDEO)

“Komuna e Kërçovës ka bërë tashmë sigurimin e lokacionit sa i përket deponisë dhe se premtoj se ne do të ndërtojmë transfer-stacioni ku bëhet selektimi i plastikës dhe i kartoni. Më pas është paraparë bartja e mbeturinave organike deri te deponia. Transfer- stacioni do të ndërtohet në vitin e parë të mandatit kurse brenda dy vjetëve, nëse nuk paraqitet problem me rajonin jug-perëndimor dhe në Godidhje besoj që do të përfundoj i gjithë projekti”, ka premtuar në #Debatpernime kandidati për kryetar komune në Kërçovë, Fatmir Dehari, shkruan Portalb.mk.

LEXO: Si do të kthehen mërgimtarët në Kërçovë? Dehari premtoi hapje të zonave industriale (VIDEO)
LEXO: Dehari: Deponia, ujësjellësi dhe jorevitalizimi i Kalasë së Kërçovës brenga të kaluara (VIDEO)
LEXO:  #Depatpernime: Spitali i Kërçovës pa zgjidhje, kultura do të marrë 100 mijë euro përkrahje
LEXO: #Debatpernime solli premtime edhe për Kërçovën (VIDEO)

Kurse sa i përket kyçjes në ujësjellës, Dehari premtoi se “deri në fund të vitit të dytë të mandatit e gjithë Kërçova do të ketë ujë të pijshëm”.

Sa i përket revitalizimit të kalasë së Kërçovë, i cili nuk u përfundua plotësish deri sa Dehari ishte në pushtet, ai tha kështu: “Nuk është e vërtetë që nuk është revitalizuar kalaja, edhe ju mund të vini e ta shihni. Kjo nuk është kryer tërësisht, sepse nuk kemi arritur që ta japim në partneritet publiko-privat pjesën e sipërme të Kalasë, restorantit pasi që nuk është shfaqur interes nga investitorët. Nuk është kryer as edhe pjesa e qendrës rekreative”, tha Dehari.

Në lidhje me termocentralin Osllomej i cili punon pa filtra, Dehari u shpreh:“Unë nuk jam ekspert sa i përket asaj dhe përgjegjëse për termocentralin Osllomej është Ministria e Ekologjisë kurse unë si kryetar i ardhshëm, në përputhje me ligjin dhe mundësitë tona komunale do të marrim të gjitha masat për ajër më të pastër”, premtoi Dehari.

Nuk u harrua as fabrika e biogazit e cila ngeli pa u përfunduar. Për këtë dhe privimin kandidati për kryetar komune të Këçovës nga BDI, Fatmir Dehari tha se problemi me të është problem i investitorit e jo Komunës.

“Fabrika e biogazit është leja e parë që e jep komuna dhe kemi krijuar të gjitha kushtet dhe rrethana logjistike duke siguruar edhe lejen e ndërtimit. Kurse mospërfundimi i ndërtimit është çështje e investitorit se sa do të ketë kapacitet për të përfunduar një projekt”, tha Dehari.

Përndryshe, këto premtime u dhanë sonte në debatin “Jeta në Maqedoni” të udhëhequr nga moderatorja Jeta Xharra. Ky debat u realizua në partneritet të Portalb.mk, Vërtetmatës.mkKallxo.mk dhe TV Art Chanell.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP