Javë e ngjeshur në UNT, ja çfarë pritet të ndodhë

Sot, në ngjarjen ku u përurua Qendra Informative për Student të Universitetit Nënë Terezë (UNT) në objektin e Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, rektori Aziz Pollozhani duke folur për dy problemet më të mëdha, ndërtimi i laboratorëve dhe objektin vetanak të tij, bëri të ditur se që të dy problemet do të gjejnë zgjidhje javën e ardhshme, raporton Portalb.mk.

LEXO: Çfarë po ndodh me UNT-në? Përgjigjet rektori Aziz Pollozhani

“Javën e ardhshme apo pas dhjetë ditëve, do të informojë sërish më saktë, do të përurojmë laboratorët në SHK “Kongresi i Manastirit” dhe me këtë kompletohet e gjitha infrastruktura e nevojshme për punë pa pengesa”, tha Pollozhani.

Ai gjithashtu bëri të ditur se javën e ardhshme do të hapet edhe konkursi për projekt ideor të objektit të UNT-së në ish hapësirën e Kazermës së Ilindenit.

“Sot i përfunduam të gjitha elementet e mundshme ligjore dhe teknike. Meqë ka disa ditë që u miratua rebalanci buxhetor, u krijua edhe hapësira e sigurimit të mjeteve edhe për projektimin ideor. Tash ata janë siguruar dhe javën tjetër do të hapim konkursin për përzgjedhjen e ndërmarrjeve për fillim të ndërtimit të objektit të UNT-së, në objektin e paraparë”, tha Pollozhani.

Siç bëri të ditur i pranishëm në ngjarje, zëvendës-ministri i Arsimit, Visar Ganiu për konkursin në fjalë janë siguruar 4 milionë e 900 mijë denarë dhe do të hapet nga UNT, meqë interesi publik ndaj saj është më i madh.

Ganiu gjithashtu njoftoi se Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka dhënë pëlqim për vendet e reja të punës në UNT.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës dha pëlqimet për Universiteti Nënë Terezë për 63 vende pune, ku 43 prej tyre janë për stafin akademik ndërsa 20 për stafin e administratës”, tha Ganiu.

Përndryshe, në konkursin e hapur për pranim të studentëve në vitin akademik 2017/2018 në UNT mund të pranohen 1580 studentë përfshirë edhe programet studimore të reja të cilat u akredituan këtë vit. Aplikimi i studentëve mund të bëhet në programet studimet si shkenca e sportit, inxhinieri elektronike, mbrojtje e hapësirës jetësore, inxhinieri ekonomike, ndërmarrësi dhe të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP