Marrja e mandatit të Zoran Zaev, ja çfarë thonë nga BDI

Marrja e mandatit të Zoran Zaev nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov sipas Bashkimit Demokratik për Integrim paraqet një shenjë se Maqedonia po shkon drejt stabilitetit politik dhe zhvillimit demokratik, kështu u shpreh për Portalb koordinues i grupit parlamentar të kësaj partie, Ejup Alimi.

“Dhënia e mandatit të Gjorge Ivanov duhej të ndodhte sepse ajo paraqet obligim kushtetues, nëse nuk do ta bënte një gjë të tillë atëherë ajo do të paraqiste vepër penale. Ne e përshëndesim marrjen e mandatit të Zoran Zaev dhe shprehim përkushtimin tonë në rrugën e formimit të Qeverisë së re nëpërmjet shumicës parlamentare. Kjo është një shenjë se Maqedonia po shkon drejt stabilitetit dhe zhvillimit demokratik, dhe kjo është një gjë e mirë”, tha Ejup Alimi.

Përndryshe ky qendrim i Ejup Alimit vjen pas marrjes së mandatit të Zoran Zaevi nga kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov.

LEXO: Marrja e mandatit e Zoran Zaev, ja çfarë thonë nga Aleanca për Shqiptarët

LEXO: Zaev: Presim që për më pakë se 10 ditë t’i mbarojmë bisedimet për formimin e Qeverisë (VIDEO)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP