“Rilindje me Besë” nuk merr pjesë në takimin e nesërm të liderëve të thirrur nga Ali Ahmeti

Koalicioni “Rilindje me BESË” sapo ka bërë publik qëndrimin e saj në lidhje me pjesëmarrjen e tyre në takimin e nesërm të liderëve të thirrur nga Ali Ahmeti , njofton Portalb.mk.

“Duke qenë të përkushtuar për mbrojtjen e interesave shqiptare në Maqedoni, duke e respektuar vullnetin politik të votuesit shqiptar, duke pasur parasysh se këtë takim e fton dikush që përmendet nga Prokuroria Speciale Publike dhe ata që dyshohen për rastin “Magjar Telekom”, si dhe duke mos harruar në asnjë moment se jo më larg se javën e kaluar Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Partia Demokratike Shqiptare – si anëtarë të KSHZ-së – edhe një herë i shërbyen VMRO-DPMNE-së, duke ia minusuar një deputet shqiptar koalicionit “Rilindje me BESË” dhe duke ia dhuruar Gruevskit, koalicioni “Rilindje me BESË” ka vendosur ta respektojë vullnetin e votuesve të tij dhe mos të marrë pjesë në takimin që e ka ftuar kryetari i BDI-së nesër (e shtunë, më 24.12.2016) në Shkup.” thuhet në kumtesën e këtij koalicioni.

Sipas tyre, “Rilindje me BESË” nuk mund t’u përgjigjet atyre që, pasi “abuzuan me pushtetin dhe vullnetin e shqiptarëve për 15 vite, duke nëpërkëmbur dhe poshtëruar shqiptarët si kurrë më keq, si dhe duke e forcuar deri në këtë masë figurën antishqiptare të Nikolla Gruevskit, i detyruan shqiptarët të votojnë edhe për parti maqedonase.”thuhet në kumtesën e këtij koalicioni, njofton Portalb.mk

Koalicioni “Rilindje me BESË” do t’i mbështesë të gjithë nismat që do të vijnë nga cilatdo subjekte që e mbrojnë dhe avancojnë interesin institucional shqiptar dhe interesin strategjik euro-atlantik të shtetit, thuhet në kumtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP