fbpx

Cipras i pari e uroi Zaevin: Votimi i sotëm është një hap i madh (FOTO)

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras është i pari që ka uruar kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev miratimin në leximin e parë të ndryshimeve kushtetuese që parashihen në marrëveshjen e nënshkruar ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, transmeton Portalb.mk.

“Urime, miku im, Zoran Zaev. Votimi i sotëm është një hap i madh drejt suksesit të përbashkët. Hap drejt ardhmërisë së qetë dhe prosperuese për popujt tanë”, ka shkruar Cipras në rrjetin social “Twitter”.

 

Përndryshe, me 10 orë shtyrje, sot në Kuvendin e Maqedonisë, me 80 vota “për”, ndryshimet kushtetuese kanë kaluar leximin e parë. “Për” ndryshimet kushtetuese kanë votuar 8 deputetë të VMRO-DPMNE-së.

LEXO: VMRO-DPMNE-ja, “për” votuan katër deputetë të akuzuar në rastet e PSP-së
LEXO: Shantazhimi, Zaev me demant ndaj informacioneve të “Kurir” dhe “Republika”
LEXO: Janushev: Miliona euro për votat e deputetëve, të ndërhyjë Prokuroria
LEXO: Seanca do të fillojë në ora 21, për VMRO-DPMNE-në ajo ka mbaruar

Kryeministri Zaev pas votimit: Veçanërisht dua t’i falënderoj deputetët e VMRO-DPMNE-së

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button