fbpx

Knajsl: Fillimi i negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë nuk është dhuratë, por meritë

Ministrja e Punëve të Jashtme të Austrisë, Karin Knajsl, duke u përgjigjur në pyetjen gazetareske për hapjen e negociatave me Maqedoninë dhe Shqipërinë tha se këto vendet i plotësojnë kushtet për negociata dhe se tani më është në pikëpyetje besueshmëria e BE-së. Ajo në deklaratën e saj e përdori emrin “Maqedonia e Veriut”, transmeton Portalb.mk.

“Nuk mund të flas në emër të 27 vendeve, por në sytë tanë nuk bëhet fjalë që t’ju jepet diçka, por kjo çështje është e logjikshme dhe meritë. Ju kemi dhënë detyra Shqipërisë dhe Maqedonisë, ose Maqedonisë së Veriut, u kemi vendosur qëllime që duhet të arrihen dhe u kemi thënë t’i plotësojnë. Në rastin e Maqedonisë së Veriut, i kemi thënë ta zgjidh problemin e emrit, ndërsa Shqipërisë të bëjë reforma në gjyqësor, dhe atëherë do të jeni kredibiliteti ynë për të filluar mekanizmi. Këtu Komisioni Evropian dhe Federika Mogerini kanë përkrahje nga Austria”, deklaroi Knajsl.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close