fbpx

Si mendon truri jonë për mendimet e njerezve dhe si i gjykon veprimet e tyre? (VIDEO)

Kuptimi i motiveve, besimeve, ndjenjave të më të dashureve dhe të huajve është një talent i natyrshëm për njerëzit. Por si e bejme këtë? Ketu, shkencëtarja Rebecca Saxe ndan me opinionin punën laboratorike që zbulon se si truri mendon për mendimet e njerezve të tjerë dhe i gjykon veprimet e tyre, transmeton Portalb.mk.

“Sot, une do t’ju flas per problemet e mendjes. Dhe problemi per te cilin do te flas nuk eshte nga pikpamja filozofike, “Si mund ta dijme çfarë njërezit e tjerë kane mendje?” Kjo eshte, ndoshta ju keni mendje, por te gjithe te tjeret s’jane vetcse robote shume te bindur. Pra ky eshte problemi filozofik. Por per qellimet e sotme une po pretendoj se shume njerez ne kete audience kane zgjuaresi, dhe nuk behem merak per kete. ” thotë Rebecca Saxe për Ted Talks, transmeton Portalb.mk. Për më shumë, shikoni videon me titra shqip.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button