fbpx

Sheshi Skenderbej në Shkup, gërshetues i llojeve të artit dhe artistëve shqiptarë (VIDEO)

Duke filluar nga dje për të përfunduar më 2 shtator, në vazhdën e përurimit të Sheshit Skenderbej në Çarshinë e Shkupit, do të realizohen aktivitete të shumta kulturore të cilat do të gërshetojnë të gjitha llojet e artit, njofton Portalb.mk.

Qytetarët e Shkupit por edhe më gjerë dje patën rastin të kënaqen nën tingujt e grupit muzikor Trix dhe këngëtarit nga Shqipëria, Gena.


Ndërsa sot, me fillim prej ora 22:00, në Kalanë e Shkupit për artdashësit e muzikës do të përkujdesen grupi muzikor NRG Band dhe Orchestra.

Më 28 gusht me fillim nga prej ora 20:00 me koncert gala në Shkup vijnë Orkestra simfonike e RTSH-së.

Mbrëmja e 29 gushtit do t’i dedikohet filmit, kurse për të do të kujdeset festivali ndërkombëtar i filmit i Prizrenin, Dokufest i cili për filmdashësit do të sjellë filmat e edicionit të sivjemë që u mbajt në gusht.

Tridhjetë gushti do të jetë i stërmbushur me emrat të shumtë të muzikës së lehtë shqiptare, duke u nisur nga këngëtari Shkëzen Jetishi, Zenel Doli dhe Orkestri “Buxhovi”.

Ndërkaq 31 gushti do t’i dedikohet kryesisht artit vizual duke sjellë instalacione, filma të shkurtër dhe dokumentarin për Çarshinë e Shkupit.

Dy shtatori do të jetë për dashamirët e poezisë sepse në fillim prej ora 20:00 në Sheshin Skenderbej do të mbahet orë letrare për të cilin është hapur konkurs. Ora poetike do të shoqërohet edhe me piktura nga tradita të artistit vizual, Reshat Ameti.

No automatic alt text available.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close