Cipras: termi maqedonas nuk i referohet Maqedonisë greke

“Kjo Marrëveshje duhet të mos e nënvlerësojë të drejtën për përcaktim, atë nuk mund ta bëjmë. Nuk mund t’ua ndalojmë ta bëjnë atë, të vetëpërcaktohen si maqedonas”, kështu ka bërë ditur kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras duke sqaruar për Marrëveshjen e emrit Maqedoni – Greqi, njofton Portalb.mk.

Siç njofton raportuesja e MIA-s nga Athina, kryeministri i Greqisë, Cipras ka shprehur se opozitat e të dyja shteteve kanë pozita të ngjashme, aq sa edhe deklaratat i kanë pasur të njëjta.

Cipras ka njoftuar gjithashtu se Panos Kamenos i ka bërë të ditur se nuk e ndryshon qëndrimin, dhe se nuk do ta votojë Marrëveshjen.

Non Pejper: Thelbi i Marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni – Greqi

Arritja e Marrëveshjes, me lëndë piroteknike u protestua në Shkup (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP