Rrjeti i gazifikimit në komuna do të financohet nga investimet e huaja

Institucionet ndërkombëtare financiare janë interesuar për financimin e ndërtimit të rrjetit të gazifikimit, informoi sot ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi pas pjesëmarrjes së tij në panelin e diskutimit me temë “Politika energjetike e Republikës së Maqedonisë” që u mbajt në kuadër të Forumit energjetik të Maqedonisë -2018, transmeton Portalb.mk.

Me ligjin e ri për energjetikë, siç tha ai, u jepet mundësi komunave të bëjnë kompani që do të ndërtojnë rrjet distributues për gaz natyror deri te konsumatori i fundit, qytetarët.

“Ne si Qeveri dhe Ministri e Ekonomisë në bashkëpunim me Ministrinë e Financave kemi dërguar letër te institucionet financiare dhe kemi marrë përgjigje. Ato janë më shumë të interesuar për implementimin e projekteve të tilla. Presim që në afat sa më të shkurtër të fillojmë dhe t’u ndihmojmë komunave t’i bëjnë rrjetet e tyre distributive”, tha Bekteshi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP