Cipras: Qëllimi i përbashkët është zgjidhja e çështjes së emrit deri në Samitin e BE-së

Besoj se kemi kaluar pjesën më të madhe të rrugës, por ka ende rrugë për të kaluar, tha kryeministri grek Aleksis Cipras në konferencë për media në Sofje dhe shtoi se ende nuk jemi në pozitë për të diskutuar për marrëveshje, transmeton Portalb.mk.

“I shqyrtojmë hap pas hapi të gjitha detajet. Nuk jemi, ende nuk jemi në pozitë që të flasim për marrëveshje. Qëllimi i përbashkët është të kemi rezultat para Samitit të fundit të qershorit dhe disa ditë para Samitit të ministrave evropian të Punëve të Jashtme”, tha Cipras në konferencë për media në Sofje, transmeton Katimerini.

Ai gjithashtu tha se qëllimi është që të arrihet marrëveshje. Në pyetjen se a është emri  Gorna Makedonija (Maqedonia e Epërme) për të cilin është biseduar , Cipras tha se ekzistojnë një numër i madh i propozimeve, disa alternativa, por asgjë nuk është definitive.

Kryeministrat Zaev dhe Cipras sot u takuan në Sojfe në Samitin e BE- Ballkanit Perëndimor.

Zaev: Me Ciprasin e kemi konstatuar një opsion që mund ta zgjidh çështjen e emrit (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP