“Ballistët”, 25 vjet themelim – organizim në Pallatin e Kulturës (FOTO)

Tifogrupi nga Tetova “Ballistët” sivjet shënojnë 25 vjetorin e themelimit, njofton Portalb.mk.

Për nder të këtij përvjetori do të mbahet aktivitet ku do të prezantohen dokumentari “25 vjet besnikëri”.

Aktiviteti mbahet më 9 maj, me fillim prej ora 20:00 në Pallatin e Kulturës në Tetovë.

Ballistët janë mbështetësit e klubi futbollistik Shkëndija. U quajtën kështu sipas luftëtarëve nacionalist shqiptarë të Luftës së Dytë Botërore. Kur Shkëndija u formua në vitin 1979, përdorimi i nacionalizmit ishte i ndaluar nga qeveria. Mbështetësit e quajtën veten BAL, duke e përdorur tre shkronjat e para të Ballit Kombëtar. Kur Shkëndija u rikthye në Ligën e Futbollit të Maqedonisë, mbështetësit u riorganizuan si Ballistë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP