Komuna e Gostivarit: BDI solli drejtorë të dhunshëm dhe shkelës të ligjit

Komuna e Gostivarit me kryetar Arben Taravari sot ka reaguar ndaj partisë shqiptare në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim dhe të njëjtën e kanë fajësuar “se ka sjellë drejtorë të dhunshëm dhe shkelës të çdo norme ligjore”, njofton Portalb.mk.

Në këtë vazhdë, nga shërbimi informues i Komunës së Gostivarit thonë se drejtori Agron Alili ka shpallur konkurs për vende të punës, që sipas tyre paraprakisht kanë qenë të plotësuara.

“Në Shkollën e Mesme të Mjekësisë, drejtori Agron Alili, më datë 23.04.2018 shpalli konkurs për vende pune për kohë të caktuar deri më 31.08.2018, për vendet e njëjta të punës në të cilat paraprakisht janë të angazhuar profesorë dhe pedagogu i shkollës, me kontratë nga 18.01-31.08.2018”, thonë nga shërbimi informues i Komunës së Gostivarit, duke e cilësuar të njëjtin veprim si shkelje ligjore pasi që sipas tyre nuk ka pasur nevojë urgjente dhe mungesë kuadri për hapjen e konkursit.

Krahas joligjor, hapjen e konkursit nga drejtori Alili, Komuna e Gostivarit e vlerësoi si revanshizëm politik

“S’ka tjetër se si të shpjegohet përveç se me revanshizëm politik, i cili rëndë dëmton ecurinë kualitative të procesit mësimor dhe të drejtat e punëtorit që është në marrëdhënie të punës”, thuhet në reagimin e Komunës së Gostivarit.

Ata kërkojnë mbrojtjen e mësimdhënësve dhe pedadogut të shkollës së mesme të mjekësisë në Gostivar nga Inspektorati për Punë dhe Avokati i Popullit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL