Ambasada e Rusisë demanton se qëndron mbrapa protestave në Shkup

Ambasada e Rusisë në Shkup mohon se është organizator i protestave në Shkup, njofton Portalb.mk.

“Në lidhje me spekulimet të shpërndara në disa media se mitingi i mbajtur këto ditë përpara Ambasadës së Rusisë në Shkup, si dhe fjalimi i ambasadorit të Rusisë përpara pjesëmarrësve shkel konventën e Vjenës për marrëdhënie diplomatike, njoftojnë se vlerësimet e tilla tregojnë se autorët e tyre pak dinë se [farë mbanë konventa. Ju rikujtojmë se Ambasada e Rusisë nuk ishte as iniciator, e as organizator i këtij mitingu”, thuhet në demantin e Ambasadës.

Nga ambasada i falënderojnë qytetarët që kanë dalë në mbështetje për diplomatin që u dëbua nga Maqedonia.

Ndryshe, të martën rreth pesëdhjetë qytetarë dhe anëtarë të partisë Maqedonia e vetme, u mblodhën para Ambasadës së Rusisë në Shkup për t’i dhënë përkrahje diplomatit rus i cili u dëbuar nga Maqedonia me vendim të Ministrisë së Punëve të Jashtme, në lidhje me rastin e helmimit të argjendit Skripal

Ambasadori rus i priti përkrahësit e diplomatit të dëbuar (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP