Maqedoni, MPJ dëboi një diplomat rus pas konsultimit me BE-në dhe NATO-n

Ministria e punëve të jashtme njoftoi se sonte ka dëbuar një diplomat të Federatës Ruse, për shkak të rastit Skripal, përcjell Portalb.mk.

“Ministria e punëve të jashtme njofton se në konsultim të ngushtë me partnerët tanë në BE dhe NATO dhe në solidaritet me Mbretërinë e bashkuar të Britanisë së Madhe, vendosi të dëbojë një diplomat nga Federata Ruse në Republikën e Maqedonisë për shkak të rastit Skripal, në pajtueshmëri me nenin 9 nga konventa e Vjenës  për marrëdhënie diplomatike nga viti 1961’, njoftoi MPJ.

Përdorimi jo legal i armëve kimike ushtarake është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe kjo ndikon në sigurinë e të gjitha shteteve, thuhet më tej në njoftim.

SHBA dhe BE dëbojnë dhjetëra diplomatë rusë lidhur me rastin Skripal

Rusia: Dëbimi i diplomatëve rusë, “akt armiqësor”

One thought on “Maqedoni, MPJ dëboi një diplomat rus pas konsultimit me BE-në dhe NATO-n

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP