Për 1 denar borxh ndaj BEG, një pensionist urdhërohet të paguajë 12.439 denarë (FOTO)

Për 1 denar borxh ndaj BEG, një pensionist nga Shkupi Kërste Serafimov ka marrë urdhër për kryerjen e pagesës në shumë prej 12.439 denarëve!

BEG i ka dhënë Serafimovit vetëm 1 denarë, ndonjë borxh i mbetur nga e kaluara, ku përmbaruesja Monika Muça e ka aktivizuar urdhrin për pagesë, përmes të cilit i është përcaktuar ndalesë për 1/3 e parave nga pensioni dhe është aktivizuar pagesë prej 12.439 denarëve. Dhe atë vetëm për 1 denarë ndaj BEG që mund të ndodhë jo vetëm se nuk është paguar llogaria për nxehje, po për shkaqe tjera banale, transmeton Portalb.mk.

Për të ardhur deri te 1 denarshi “borxh”, BEG i ka aktivizuar përfaqësuesit juridik, shoqërinë e avokatëve Çukiq dhe Markov, notaren, Snezhana Sarçovska dhe përmbaruesen Monika Muça, Sarafimovit nga pensioni i janë marrë 12.439 denarë për shërbimet e tyre që ta kryejnë punën e tyre për borxhin prej 1 denarësh.

Ja si duket struktura e taksave për pagesën:

  • 00 denarë për administrim,
  • 182 denarë për veprime ekzekutive,
  • 00 denarë për shpërblim (për përmbaruesin),
  • 00 denarë për TVSH,
  • 240 denarë për harxhime materiale, dhe
  • 534 denarë për avokatët dhe përfaqësimin e një kreditori nga AT.

Këtyre u bashkohet edhe kamata prej 722.00 denarësh të harxhimeve nga procesi të llogaritur nga dita e kryerjes deri te dita e pagesës së borxhit.

Kjo është situatë e pranueshme me të cilën përballen shumica e qytetarëve, këtë skandal e zbardhi djali i tij në rrjetin social facebbok ku kërkoi ndihmë dhe përgjigje se si është e mundur kjo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP