“Dhuna në Komunën Qendër”: I akuzuari nuk shkoi në gjykim për shkak sëmundjes, PSP kërkoi paraburgim

Në seancën e sotme të rastit “Dhuna në Komunën Qendër” në të cilën mes të akuzuarve është edhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski dhe ish-ministri, Mile Janakieski, nuk u paraqit një nga akuzuarit dhe për këtë shkak prokurorja Fatime Fetai kërkoi që t’i shqiptohet masa paraburgim, transmeton Portalb.mk.

Në seancë nuk u shfaq i akuzuari, Milan Andonovski, ndërsa avokati i tij tha se është i sëmurë dhe prej 9 mars me propozim të specialistit është në pushim mjekësor që do të zgjasë 14 ditë.

Prokurorja Fetai sa e pa raportin e specialistit theksoi se i akuzuari ka sëmundjen e laringut dhe se mjeku propozon 14 ditë të mos ketë lodhje fizike.

“Nëse do të vinte ai sot në seancë me siguri nuk do të kishte lodhje fizike. Mungesa e tij është me qëllim që ta zgjasë procedurën. Kjo është herë e tretë që i njëjti nuk paraqitet në seancë. Është e dukshme që i ik, për atë propozoj që t’i shqiptohet masa e paraburgimit”, tha Fetai.

Prokurori Gavrill Bubevski theksoi se i akuzuari në seancë nuk ka ardhur moti, për atë është dashur të vijë.

“Kërkoj që t’i përcaktohet masa e paraburgimit dhe atje ta marrë terapinë e duhur, amocikllav, që gjysma e të pranishmëve këtu me siguri kanë pirë”, tha Bubevski.

Avokati Dankov theksoi se kërkesa e të prokurorëve të PSP-së për të akuzuarin e kupton si kërcenim për të akuzuarit tjerë, të cilët nuk guxojnë të sëmuren derisa zhvillohet kjo procedurë. Gjykata e refuzoi kërkesën e PSP-së, gjegjësisht nuk i përcaktoi paraburgim Andonovskit.

Gjykimi është shtyrë për 3 prill.

Ndryshe, në lëndën “Dhunë në Komunën Qendër” akuzohen 14-të persona, mes tyre edhe ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakieski dhe deputetja e VMRO-DPMNE-së, Daniela Rangellova.

Në seancat paraprake, fajin për ngjarjet para komunës Qendrës në qershor të vitit 2013 e pranuan dhe u dënuan me kusht i akuzuari i katërt, Tomislav Lazarov dhe i akuzuari i pestë Jordan Ristevski.

One thought on ““Dhuna në Komunën Qendër”: I akuzuari nuk shkoi në gjykim për shkak sëmundjes, PSP kërkoi paraburgim

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP