Sërish reagim nga Lëvizja BESA: pa asnjë fakt, Ministria e Kulturës mohon diskriminimin e shqiptarëve

“Edhe pse, ditë më parë, Lëvizja BESA reagoi ndaj diskriminimit që po u bëhen shqiptarëve dhe të tjerëve në Ministrinë e Kulturës, sepse në konkursin e hapur kusht për punësim ishte përkatësia etnike dhe jo profesionalizmi, kjo ministria – përkundër kundër-reagimit – nuk ofroi asnjë shembull kur në konkurs të tillë është parashikuar të punësohet një shqiptar ose një pjesëtar i një etnie tjetër”, thuhet në reagimin e njërit fraksion të Lëvizjes BESA me kryetar Afrim Gashi ndaj përgjigjes së Ministrisë së Kulturës së Maqedonisë, njofton Portalb.mk.

Nga BESA thonë se nëse nuk ndërmerren masa për korrigjimin e praktikës së deritashme, do të përfundojnë se MK-ja nuk është pjesë e reformave.

“Nëse edhe kësaj here reagimi jonë mbulohet me sqarime terciare dhe nuk merren masa për korrigjimin e kësaj praktike dhe ofrimin e kushteve të barabarta për punësim, atëherë mund të përfundojmë se kjo ministri nuk është pjesë e reformave, porse është e angazhuar në vazhdimin e diskriminimit”, thuhet ndër të tjerash në reagimin e BESA-s ndaj reagimit të MK-së.

Përndryshe, ky reagim i BESA-s me kryetar Afrim Gashi vjen pasi që Ministria e Kulturës i vlerësoi si të pabaza dhe të pavërteta akuzat e kësaj partie se pas publikimit të konkursit për pranim të dy nëpunësve shtetëror në Ministrinë e Kulturës me numër 10/2018, respektivisht për pranimin e një ndihmësi-udhëheqës të sektorit të veprimtarisë botuese dhe një ndihmës-udhëheqës të sektorit të trashëgimisë kulturore ku BESA akuzoi për diskriminim etnik sepse në konkurs thuhet se aplikuesit duhe të jenë të përkatësisë kombëtare maqedonase.

Nga Ministria e Kulturës në përgjigjen e parë u përgjigjën se: “bëhet fjalë për konkurs i cili realizohet sipas procedurës së paraparë në ligjin për nëpunës shtetëror dhe ligjin për punësim në sektorin publik, respektivisht Nenin 5 i cili e tregon metodologjinë për planifikimin e punësimeve të reja si dhe Neni 20a paragrafi 2 dhe 6 dhe Neni 20b paragrafi 6”, duke sqaruar se ndërmjet ministrive dhe Ministrisë për Shoqëri Informatike dhe Administratë ka një sistem i cili tregon se deri në çfarë përqindjesh duhet të jetë përkatësia e caktuar etnike e nëpunësve shtetëror. Siç sqarojnë nga MK ky sistem – ekuilibrues dërgohet për shqyrtim në Sekretariatin për Zbatim të Marrëveshjes së Ohrit dhe më pas merret vendimi për publikim të konkursit – me kriter të caktuar të përkatësisë etnike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP