Lëvizja Besa, krahu i Gashit vazhdon të akuzojë Kasamin për falsifikim dokumentesh (VIDEO)

Orhan Murtezani nga fraksioni i Lëvizjes Besa ku kryetar është Arfim Gashit sot në konferencë për shtyp deklaroi se janë duke vazhduar me publikimin e skandaleve dhe falsifikimet që i ka bërë Bilall Kasami derisa ka qenë kryetar i Lëvizjes BESA, transmeton Portalb.mk.

“Ish kryetari nuk është kënaqur që më 15 nëntor i ka falsifikuar emrat e kryetarëve të degëve, andaj ka shkuar edhe më tutje. Dy javë më vonë, respektivisht më 4 dhjetor 2017 Kasami përsëri ka abuzuar me detyrën e tij dhe në gjykatë ka dorëzuar listë tjetër të falsifikuar me kryetarët e degëve, me ç’rast e ka përsëritur shkeljen e rëndë të Ligjit për partitë politike dhe ka dëshmuar se dikush e ka urdhëruar që falsifikimin ta shtyjë deri në fund”, tha Murtezani.

Ai i tregoi të gjitha kryetarët e degëve dhe listën e falsifikuar të kryetarëve të degëve që i ka paraqitur Bilall Kasami në gjykatë për komunat, të cilët janë:

  • Kumanovë, kryetar dege i zgjedhur me të gjitha normat statutare dhe me prezencë të një numri të madh të përkrahësve të Lëvizjes BESA është zgjedhur Shenur Osmani, ndërsa Bilall Kasami në gjykatë e ka falsifikuar këtë dhe si kryetar dege e ka paraqitur Driton Ramadanin, i cili kurrë nuk ka qenë anëtar i Lëvizjes BESA.
  • Likovë kryetar legjitim i degës është zgjedhur Fejzullah Emini, por Bilall Kasami në listën e falsifikuar të kryetarëve të degëve e ka futur personin Avni Saliji.
  • Haraçinë, në vend të kryetarit të zgjedhur në mënyrë legjitime, Elham Abazit, Kasami në mënyrë të falsifikuar e ka shënuar se kryetar dege është Amir Bajrami.
  • Butel kryetari i degës Driton Ademi është ndryshuar në listën e falsifikuar me emrin e Besnik Idirizit.
  • Saraj, edhe pse ka pasur kryetar të zgjedhur me të gjitha nishanet demokratike, Bilall Kasami e ka keqpërdorur pozitën e vet dhe në gjykatë e ka falsifikuar këtë, duke e dërguar emrin e Fahrudin Ibrahimit.
  • Çair vjen kulminacioni i paturpësisë. Ndonëse edhe pëllumbat e Çairit e dinë se kryetar dege i Lëvizjes BESA në Çair është Bekim Saliu, Kasami pa fije turpi dhe ndërgjegje e ka falsifikuar emrin e tij dhe si kryetar dege e ka shkruar emrin e Ramadan Nezirit.
  • Këtu po i përmendim edhe dy persona që askush nuk i njeh dhe nuk di se a kanë qenë ndonjëherë në ndonjë tubim të BESËS. Bëhet fjalë për personat misteriozë Kurtish Salija dhe Rexhep Latifovski, të cilët ai i ka dërguar në gjykatë si anëtarë të Këshillit Qendror.

Ndryshe, fraksioni i Lëvizjes Besa ku kryetar është Bilall Kasami kanë reaguar në lidhje me këto informata duke thënë se nuk do të merren me si që i quajtën “shpifjet dhe mashtrimet e Orhan Murtezanit edhe padronëve të tij nga rrjeti i shoqatave të dyshimta me qëllime antishqiptare. Nga 6 janari i këtij viti kemi angazhuar avokat i cili veç më ka përmbyllur disa lëndë që i janë dorëzuar organeve të drejtësisë kundër personit të apostrofuar dhe atyre që e rrethojnë atë për shpifje, mashtrim dhe keqpërdorim të simboleve të Lëvizjes Besa.”

Krahu i Gashit akuzon Kasamin për falsifikim dokumentesh (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP