Ja çfarë është biseduar në takimin Dimitrov – Stoltenberg

Ministri i Punë të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, sot ka realizuar takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në korniza të vizitës së tij të parë në Maqedoni, njofton Portalb.mk.

LEXO: Ja çfarë është biseduar në takimin Ivanov – Stoltenberg

Ministri DImitrov theksoi se takim i Stoltenbergut ka rëndësi thelbësore për Maqedoninë dhe paraqet inkurajim të fuqishëm për pritjet e Maqedonisë se viti 2018 do të jetë historik për vendin, por edhe për rajonin. Dimitrov ka shprehur falënderim për mbështetjen e vazhdueshme për integrimet euroatlantike të Maqedonisë dhe pritje për përfundim pozitiv të Samitit të NATO-s në korrik të këtij viti.

“Dimitrov ka informuar për angazhimin proaktiv diplomatik të Maqedonisë për realizimin e prioriteteve të politikës së jashtme – marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO dhe datë për fillimin e bisedimeve me BE-në. Ai gjithashtu e ka konfirmuar vendosmërinë dhe vullnetin politik të Qeverisë për realizimin në kohë dhe në mënyrë efikase të proceseve reformuese dhe avancimin e marrëdhënieve fqinjësore të mira, por edhe bashkëpunimin rajonal”, thuhet në njoftimin e MPJ-së.

Sipas njoftimit, Dimitrov ka thënë që “anëtarësimi në NATO për Republikën e Maqedonisë, nënkupton stabilitet për vendin, por edhe për rajonin”.

Stoltenberg e ka konfirmuar politikën e dyerve të hapura të NATO-së, dhe ka dërguar përshtypje pozitive nga zhvillimi demokratik i vendit duke shprehur mbështetje për proceset demokratike të Qeverisë.

“Njëkohësisht, Stoltenberg shprehu edhe inkurajim që të shfrytëzohet momenti pozitiv i vendit me qëllim të realizimit të aspiratës së saj euroatlantike”, thuhet në kumtesën e MPJ-së.

I pari i NATO-s, Stoltenberg në takim me Shekerinskën (FOTO+VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP