Edhe këshilltarët e VMRO-së në Kumanovë bojkotuan seancën në shenjë revolte për paraburgimet e fundit

Këshilltarët nga Koalicioni “Për Maqedoni më të mirë” u larguan nga  mbledhja e tretë, e Këshillit të komunës në shenjë revolte për paraburgimin e anëtarëve të VMRO-DPMNE-së për ngjarjet e përgjakshme të 27 prillit të këtij viti.

“Jemi dëshmitarë se po paraburgosen njerëz të cilët mendojnë më ndryshe se Qeveria aktuale dhe është absurde që në të tilla kushte, ne këtu të debatojmë për buxhete ose të shqyrtojmë raporte finaciare”, tha Dragan Petkovski, koordinator i grupit të këshilltarëve të VMRO-DPMNE-së.

Kryetarja e Këshillit të Komunës së Kumanovës, Atina Murgashanska theksoi se vendi për diskutime të tilla nuk është në Këshillin e Komunës së Kumanovës, por në pres-konferenca partiake, dhe më pas 11 këshilltarët e VMRO-DPMNE-së u larguan nga mbledhja.

Megjithatë seanca e këshillit u mbajt, sepse ka pasur kuorum për punë.

Ndryshe, dje këshilltarët e VMRO-DPMNE-së në Komunën e Gjorçe Petrovit vendosën që ta bojkotojnë mbledhjen e këshillit komunal, me siç thonë ata, duke kryer akt terrorist me këndimin e himinit shtetëror të Maqedonisë,

LEXO: Këshilltarët e VMRO-së në Gjorçe Petrov: Vendosëm të kryejmë akt terrorist (VIDEO)

LEXO: Gjykata Penale vendos: tre paraburgime dhe tre arreste shtëpiake për deputetët e VMRO-DPMNE-së (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP