Keqpërdorime në Agjencinë për Punësim, për dreka dhe udhëtime është harxhuar trefish më shumë

Udhëheqësia e Agjencisë për Punësim e Republikës së Maqedonisë më vitin 2013 ka miratuar dy vendime me të cilat ka dhënë të drejtën për përfitim të drejtorit dhe ish-zëvendësdrejtorit në vlerë prej 320 mijë denarë por që nuk ka sjellë një vendim të tillë për zëvendësdrejtorin aktual, njofton Portalb.mk.

Siç bëjnë të ditur nga “Makfax”, revizionerët pas kontrollit të librave amë kanë verifikuar se janë paguar 793 mijë denarë më shumë se sa shuma e paraparë në vendime.

Gjithashtu është vërtetuar se në Agjenci nuk ekziston rregullore për reprezentim i cili duhet të përcaktojë se si duhet të ndahen përfitimet për udhëheqësinë të cilëve u dedikohen ato mjete. Më 23 korrik, kryesia ekzekutive e Agjencisë ka sjellë vendim ku drejtorit i mundësonte përfitim në vlerë prej 500 mijë denarë në vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP