SHGM dërgoi shkresë deri në Ministrinë e Punëve të Brendshme për paraburgimin e gazetarëve

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë të hënën dërgoi shkresë deri në Departamentin për Kontrolle të Brendshëm në MPB për paraburgimin e gazetarëve Mahmuti dhe Uka, të cilët javën e kaluar u mbajtën në paraburgim në stacionin policor “Kisela Voda”, për shkak dyshimeve për filmimin Këshillit Gjyqësor gjatë shqiptimit të vendimit për rastin “Lagja e Trimave”.

Në shkresë, SHGM kërkon shpjegim nga policia për arsyet e mbajtjes së gazetarëve Mahmuti dhe Uka në paraburgim për 6 orë.

Gjithashtu, SHGM kërkon policia të hetojë këtë rast dhe nëse konstatohet tejkalim i kompetencave të policëve të merren masa disiplinore përkatëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP