Votat për listat e këshilltarëve, BDI e para, Aleanca për Shqiptarët përpara Lëvizjes BESA (FOTO)

Analisti dhe kolumnisti i Portalbit, Robert Nesimi, pa rezultateve të djeshme të zgjedhjeve komunale ka bërë analizë të votave për listat e këshilltarëve komunal, prej të cilës tregohet se ka renditje të re në bllokun politik shqiptarë, njofton Portalb.mk.

Gjegjësisht, sipas analizës tregohet se BDI ka marrë 89.618 vota ose 42 %, ndërkaq Aleanca për Shqiptarët ka dalë në vend të dytë me

Rezultatet e zgjedhjeve të djeshme tregojnë për një renditje të re në skenën politike shqiptare në Maqedoni, raporton portali “tetova1”.
Nga analiza e votave për Listat e këshilltarëve që e ka kryer analisti Robert Nesimi del se BDI ka gjithsej 89 618 vota që përbën 42% të votave shqiptare.

Prej zgjedhjeve të djeshme tash më Aleanca për Shqiptarët e udhëhequr nga Ziadin Sela është forca e dytë politike të shqiptarët në Maqedoni. Aleanca për Listat e këshilltarëve ka fituar 49 162 vota që përbën 23 % të elektoratit shqiptar.

Lëvizja Besa në zgjedhjet e djeshme ka fituar 46.534 vota që përbën 22% të elektoratit shqiptar.
Rënie të madhe ka pësuar PDSH e cila tash më është e katërta dhe ka vetëm 16.873 vota që përbën 8% të elektoratit shqiptar me 49.152 vota ose 23%. Në vend të tretë është e pozicionuar Lëvizja BESA me 46.534 vota ose 22%, PDSH e katërta me 16.873 vota ose 8%, ndërkaq partitë tjera me 11.320 vota ose 5%.

vota-2017

perqindje-vota

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP