Ja kush me kë do të përballet në balotazh në komunat me shumicë shqiptare (FOTO)

Sipas 97% të numërimit të vendvotimeve dhe sipas të gjitha gjasave, shumica e komunave me shumicë shqiptare do të shkojnë në balotazh pasi nuk ka kandidatë që ka fituar mbi 51% të votave, përveç në dy komuna me shumicë shqiptare kanë zgjedhur krerët e komunave edhe atë, në Haraçinë ka fituar kandidatja e LSDM-së, Milikije Halimi me 3.067 vota ose 57.81% dhe në Kërçovë ka fituar Fatmir Dehari me 17.116 vota ose 60.36%, njofton Portalb.mk.

Ja kush me kë shkon në balotazh:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa (1)

Nga ana tjetër, në Komunat me shumicë maqedonase sipas të dhënave jo-zyrtare, LSDM ka fituar 40 komuna që në rrethin e parë, ndërkaq në të tjerat do të shkojë në balotazh.

Jo-zyrtarisht ndër qytetet më të mëdha mësohet se LSDM-ja ka fituar Qytetin e Shkupit që në rrethin e parë, Manastirin, Strumicën, Ohrin dhe Shtipin.

Ndryshe, balotazhi ose rrethi i dytë i zgjedhjeve lokale është caktuar pas dy javëve, më 29 tetor. Fushata zgjedhore për rrethin e dytë përfundon më 27 tetor në orën 24:00, pas çka pason hesjtja zgjehdore për rrethin e dytë.

4 thoughts on “Ja kush me kë do të përballet në balotazh në komunat me shumicë shqiptare (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP