Zgjedhjet lokale, skadoi afati për zgjedhjen e kandidatëve

Afati për dorëzimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet lokale 2017 përfundoi mbrëmë në mesnatë, njofton Portalb.mk.

Komisionet zgjedhore të Komunave në afat prej 48 orëve nga pranimi i listës së kandidatëve duhet të konfirmojnë se a është dorëzuar në afat përkatës dhe a është përbërë në pajtueshmëri me dispozitat e Kodit Zgjedhor.

Listat e konfirmuara të kandidatëve duhet të dorëzohen te Komisioni Shtetëror Zgjedhor ku do të konfirmohet renditja në listën e vetme të kandidatëve.

Sipas afatit për veprime zgjedhore, shorti duhet të mbahet me 18 shtator. Zgjedhjet e gjashta lokale janë caktuar për 15 tetor ku do të zbatohen në 3.480 vendvotime në 80 Komuna dhe në qytetin e Shkupit.

Fushata zgjedhore do të fillojë me 25 shtator në mesnatë dhe do të përfundojë me 13 tetor.

2 thoughts on “Zgjedhjet lokale, skadoi afati për zgjedhjen e kandidatëve

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP