Ilire Vinca, aktorja e parë shqiptare e nominuar në LPTW

Profesoresha e Arteve në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Ilire Vinca, ka pranuar njoftimin se është nominuar nga “League Professional Theatre Women në New York”, njofton Portalb.mk.

Kjo ngjarje organizohet për çdo të tretin vit dhe nominohen nga 20 aktoret më të suksesshme të teatrove në botë, e që këtë herë në mesin e tyre është dhe prof. Ilire Vinca.

The Gilder/Coigney International Theatre Award apo që njihet ndryshe edhe si “#LPTW”, është krijuar në nderë të dy ikonave të teatrit botërorë Rosamond Gilder dhe Martha Coigney dhe mbahet që nga viti 1986.

Ilire Vinca është aktorja e parë shqiptare e cila nominohet në këtë festival. Çmimet priten të ndahen me 23 tetor 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP