Shikoni dëshminë shokuese të gjyshes e cila gjeti…(VIDEO)

Lajme – Në vazhdim dëshmia shokuese e gjyshe Ollgës, pensionistes vigjilente e cila e gjeti ….. Mësojeni nëpërmjet videos në vijim se pse duhet të kini kujdes dhe të informoheni se kush dhe pse ju përgjon.

Video është përpunuar nga Fondacioni Metamorfozis dhe APTI (Asociacioni për teknologji dhe internet) të cilët kanë bashkëpunuar në procesin e përshtatjes të 9-të videove edukative në lidhje privatësinë në  internet që janë pjesë të projektit për privatizim online të APTI-së, ndërsa tani tashmë të përkthyera edhe në gjuhën shqipe dhe maqedonase.

Videot janë publikuar në kanalin e Metamorfozis në Youtube, ndërsa lajmi dhe linku në lidhje me të janë publikuar në linkun www.crisp.org.mk.

Me këto video edukative Fondacioni “Metamorfozis” i bashkëngjitet fushatës për edukim dhe ngritje të vetëdijes së qytetarëve për sigurinë në internet në Maqedoni.

LEXO: Mësoni çfarë është “kuki” (cookie) dhe pse kjo është shumë me rëndësi për ju (VIDEO)

LEXO: Mësoni pse nuk duhet ta regjistroni vendndodhjen tuaj në Fejsbuk (VIDEO)

LEXO: Mësoni se çfarë fjalëkalimi nuk duhet të vendosni dhe pse (VIDEO)

LEXO: A dëshironi që i gjithë interneti t’i lexojë porositë tuaja, kujdes si veproni?! (VIDEO)

LEXO: Mos lejoni të bëheni mi laboratorik në punë, ja si të denonconi video-mbikëqyrjen e tepruar në punë (VIDEO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL