Mësoni çfarë është “kuki” (cookie) dhe pse kjo është shumë me rëndësi për ju (VIDEO)

A e dini çfarë është ,,kuki” (cookie) dhe se të dhënat e juaja personale janë pjesë përbërëse e ,,kukit”? Informohuni më shumë për atë se si ta mbroni privatësinë tuaj kur vizitoni ueb faqe që përdorin kuki.

Video është përpunuar nga Fondacioni Metamorfozis dhe APTI (Asociacioni për teknologji dhe internet) të cilët kanë bashkëpunuar në procesin e përshtatjes të 9-të videove edukative në lidhje privatësinë në  internet që janë pjesë të projektit për privatizim online të APTI, ndërsa tani tashmë të përkthyera edhe në gjuhën shqipe dhe maqedonase.

Videot janë publikuar në kanalin e Metamorfozis në Youtube, ndërsa lajmi dhe linku në lidhje me të janë publikuar në linkun www.crisp.org.mk.

Me këto video edukative Fondacioni “Metamorfozis” i bashkëngjitet fushatës për edukim dhe ngritje të vetëdijes së qytetarëve për sigurinë në internet në Maqedoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP