Presidenti Nishani dekreton shkarkimet dhe emërimet e Ramës në qeveri

Pas rezervave të shprehura publikisht ndaj kandidaturës së Fatmir Xhafës si ministër i Brendshëm, Presidenti i Republikës e dekretoi atë në këtë detyrë. Bashkë me Xhafën, Nishani dekretoi edhe shkarkimin e 3 ministrave të tjerë dhe zëvendësimin e tyre me propozimet që i kishte dërguar Kryeministri, shkrua Abcnews.al, transmeton Portalb.mk.

Presidenti i Republikës dekretoi shkarkimin e 4 ministrave të Qeverisë Rama dhe zëvendësimin e tyre me 4 emrat e rinj të propozuar nga Kryeministri. Dekretet e para i përkasin dikasterit për të cilin Bujar Nishani thirri një konferencë të posaçme shtypi, Ministrisë së Punëve të Brendshme. Kreu i Shtetit e quajti të papërshtatshëm zëvendësimin e Saimir Tahirit me Fatmir Xhafajn, duke iu referuar disa akuzave publike në adresë të këtij të fundit, për veprimtarinë e tij si hetues gjatë periudhës së diktaturës.
Kështu, Presidenti i Republikës bëri të qartë se dekretimi i tij për Fatmir Xhafën është i detyruar nga Kushtetuta, ndërsa fjala e fundit për të do t’i takojë Parlamentit.
Kreu i Shtetit nuk shprehu rezerva përsa i përket lëvizjeve në 3 dikasteret e tjera. Ai dekretoi shkarkimin e Ilir Beqes si ministër të Shëndetësisë dhe zëvendësin e tij me Ogerta Manastirliun. Shkarkimi i Bledi Çuçit u pasua nga dekretimi i emërimit të Eduard Shalsit si ministër për Cështjet Vendore. Ndërsa në fund, Presidenti Nishani dekretoi Olta Xhaçkën si ministre e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, në vend të Blendi Klosit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP