Ministria e pranon: Tetovarët janë mbytur nga “Jugohromi” vite me radhë! (VIDEO)

Që nga mbyllja e fabrikës së “Jugohromit”, Tetova po frymon më lirshëm dhe atë ka ulje drastike të grimcave helmuese PM 10 në ajër. Këto të dhëna i zbuloi sot në Shkup ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Bashkim Ameti duke cituar pjesë nga analiza e preliminare e ministrisë për ndotjen e ajrit në qytetin e Tetovës për disa vite me radhë, njofton Portalb.mk.

“Nga viti 2012 – 2015, koncentrimi i grimcave PM 10 ka qenë në rritje, për dallim prej vitit 2016 marrë në përgjithësi. Kemi bërë krahasimin e periudhave të njëjta të viteve të ndryshme dhe kemi arritur në rezultatet që thonë se gjatë periudhës kur ka punuar fabrika e “Jugohromit” me kapacitete të plota, ajri ka qenë më i ndotur” u shpreh ai.

Ai përsëriti qëndrimin se fabrika do të jetë e mbyllur deri sa të vendose filtrat.

Portalb.mk ju sjell në mënyrë vizuale rezultatet e analizës:

Periudha Dallimi në praninë e grimcave në të njëjtën periudhë të vitit  2107
Nëntor 2015 ULJE PREJ 35.%
Nëntor 2014 ULJE PREJ 35.1%
Janar 2015 ULJE PREJ 66%
Janar 2017 ULJE PREJ 54,9%


Prania e grimcave helmuese PM10 në ajër

1 dhe 2 mars 2014 100.06
1 dhe 2 mars 2015 107.75
1 dhe 2 mars 2016 83
1 dhe 2 mars 2017 33


LEXO: Eco Guerilla: Pa Jugohromin, Tetova 50% më pak e ndotur!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP