Këto profesione i marrin rrogat më të larta në Maqedoni

Sipas të dhënave të publikuara nga Enti Shtetëror për Statistikë, rrogë më të lartë mujore në Maqedoni, gjatë vitit 2016-të kanë marrë ato të cilët punojnë në sektorin e programimit kompjuterik dhe aktivitete të ngjashme – 66.896 denarë. Pas tyre vijnë aktivitetet ligjore dhe kontabiliteti me rrogë prej 59.124 denarë, transporti ajror me 54.827 denarë, telekomunikimi me 48.450 denarë. Në sektorin e prodhimtarisë bazë të produkteve farmaceutike dhe preparate farmaceutike me rrogë prej 43.928 denarë, njofton Portalb.mk.

Më të vogla janë rrogat në ndërtimtari, industrinë e prodhimit, tregti, transport dhe të ngjashme.

Rroga mesatare mujore e paguar, në dhjetor të vitit 2016, përfshin 23. 457 denarë. Në dhjetor të vitit 2016, 1.6 % nga të punësuarit në Republikën e Maqedonisë nuk kanë marrë rrogë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP