Alarm për destabilizim të Kosovës nga Serbia

Pasoja të paparashikueshme ka sinjalizuar Qeveria e Kosovës të mërkurën, një ditë pas sulmit me bombë ndaj objektit të zyrave të ekzekutivit në Mitrovicën Veriore, të banuar me serbë. Incidente ka paralajmëruar edhe Beogradi zyrtar, shkruan Koha.net, përcjell Portalb.mk.

Në pajtim me një marrëveshje të mbërritur në Bruksel nga autoritetet e Kosovës dhe ato të Serbisë, në fund të dhjetorit është inauguruar në veri të vendit objekti ku parashihej të zhvillonin aktivitetin dikasteret qeveritare..

Si nënpunës, aty janë rekrutuar ish-pjesëtarët e Mbrojtjes Civile, një organizatë paramilitare e Qeverisë së Serbisë që për vite ilegalisht ka vepruar në Kosovë, integrimin e të cilëve e parashihte marrëveshja. Serbët e kësaj pjese ia kontestojnë shtetësinë Kosovës.

Për sulmin, Prishtina zyrtare e ka bërë përgjegjës fqinjin verior, me të cilin ka hyrë në një fazë kritike, veçmas pasi autoritetet franceze kanë arrestuar ish-kryeministrin Ramush Haradinaj mbështetur në një fletarrestim ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP