Vdes ish-presidenti gjerman

Ish-presidenti gjerman, Roman Herzog ka vdekur sot në moshën 82 vjeçare, shkruan Express, transmeton Portalb.mk.

Roman Herzog ishte president i Gjermanisë gjatë viteve 90’ë, pas rënies së Murit të Berlinit, i cili njashtu njihej si “avokat i fuqishëm i reformave ekonomike të viteve 90’ë”, njofton Reuters.

Herzog ishte anëtar konservator i Bashkimit Demokratik. Ai ka shërbyer si shef i drejtësisë së gjykatës më të lartë gjermane, para se të zgjidhej për mandatin pesë-vjeçar si president, në vitin 1994.

 Presidenti aktual i Gjermanisë, Joachim Gauck, e përshkroi atë si një “Herzog me personalitet të veçantë”.

Herzog vitin e kaluar kishte kritikuar partitë e mëdha politike në Gjermani se nuk po bënin shumë për të ndaluar rritjen e urrejtjes ndaj emigrantëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP