fbpx

Shkup, kallëzim penal kundër një personi për vjedhie me pasojë vdekjen

Njësia për punë të brendshme në SPB Shkup, pranë Prokurorisë Themelore Publike Shkup, ka parashtruar kallëzim penal kundër Z.P.(52) nga Shkupi për shkak të dyshimit për veprën penale “vjedhie” nga neni 237 paragrafi 5. Kodi Penal, transmeton Portalb.mk.

Ai së bashku me dy persona të tjerë më datë 08.11.2021 në fshatin Glluvë të Shkupit kanë sulmuar fizikisht G.Zh. dhe V.Zh. kanë kryer grabitje në shtëpinë e tyre, pas së cilës pas disa ditësh GJ.Zh vdiq nga dëmtimet e marra.

Më 19 shtator 2022, me urdhër të Prokurorit Publik, zyrtarë policorë të Njësisë për krime të dhunshme kanë bastisur shtëpinë e të akuzuarit, ku e kanë gjetur dhe e kanë privuar nga liria. Ndërsa, më datë 20.09.2022 Z.P. është sjellë para gjyqtarit të procedurës paraprake, i cili i ka caktuar masën e paraburgimit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button