fbpx

Kryeministri belg qytetarëve: Përgatituni për më të keqen pasi çmimet e energjisë po arrijnë nivele rekord

Belgët duhet të përgatiten për më të keqen, tha dje kryeministri Alexander de Croo, pasi çmimet e karburanteve dhe faturat e energjisë elektrike pritet të arrijnë së shpejti nivelet më të larta, transmeton Euractiv.

Çmimet e naftës dhe naftës për ngrohje pritet të arrijnë një tjetër rekord të martën, ndërsa çmimi i dizeliz B7 për litër mund të kalojë 2 euro për litër, duke arritur në nivelet e korrikut, njoftoi të hënën Shërbimi Publik Federal i Belgjikës.

“Pesë deri në dhjetë dimrat e ardhshëm do të jenë të vështirë. Zhvillimet janë shumë të vështira në të gjithë Evropën. Disa sektorë po përballen me vështirësi serioze me këto çmime të larta të energjisë, “tha De Croo teksa vizitoi një terminal të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në Zeebrugge.

“Ne duhet ta kalojmë atë. Shpresoni për më të mirën dhe përgatituni për më të keqen. Dhe nëse situata rezulton të jetë më e mirë se sa pritej, do të ishte mirë të jeni të përgatitur”, shtoi ai.

Çmimet e energjisë elektrike në Belgjikë – të prekura nga rritja e çmimeve në Francë dhe Gjermani – arritën gjithashtu një rekord të ri të dielën prej 561,94 € për megavat-orë (MWh) në tregun me shumicë, duke rritur rekordin e 17 gushtit prej 541 € për MWh.

Rritjet e çmimeve do të kenë efektet më të mëdha negative për familjet dhe bizneset, faturat mesatare vjetore të energjisë elektrike dhe gazit të të cilëve mund të arrijnë përkatësisht 2,154.58 € dhe 3,791.10 € në gusht, vlerëson Vreg, rregullatori flamand i tregut të energjisë elektrike dhe gazit.

Në prill 2021, fatura mesatare vjetore e energjisë elektrike ishte 894,75 euro dhe u rrit në 1,581,85 euro në prill të këtij viti.

Në korrik, De Croo, i cili prezantoi planin e energjisë dimërore të vendit me ministrin e Financave Vincent Van Peteghem dhe ministren e Energjisë Tinne Van der Straeten, tha se siguria e furnizimit do të ndikohej vetëm nëse lindin probleme diku tjetër në Evropë.

“Çështja për këtë dimër nuk është nëse do të kemi mjaftueshëm gaz dhe energji elektrike, por nëse mund të tregojmë solidaritet maksimal me fqinjët tanë”, tha Van der Straeten në atë kohë, duke shtuar se siguria e furnizimit nuk është e rrezikuar.

Plani dimëror i Belgjikës synon të sigurojë që hapësira e magazinimit të Loenhout të jetë plotësisht e mbushur duke maksimizuar terminalin LNG të Zeebrugge – për të cilin Belgjika dëshiron të rrisë kapacitetin në një afat më të gjatë. Plani gjithashtu u kërkon kompanive të energjisë të rrisin prodhimin e energjisë dhe të shmangin mirëmbajtjen gjatë muajve të dimrit.

Kursimi i energjisë midis konsumatorëve është gjithashtu një nga karakteristikat kryesore të planit, siç është rritja e bashkëpunimit me Francën për energjinë elektrike dhe rritjen e furnizimit me gaz nga furnizuesi i saj më i madh, Norvegjia. Belgjika mbështetet shumë pak në gazin rus, me vetëm 6.6% të furnizimit që vjen nga vendi në vitin 2020.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button