fbpx

Navalny kërkoi sanksione sistematike kundër oligarkëve rusë

Kritiku i burgosur i Moskës Alexei Navalny ka bërë thirrje për masa ndëshkuese sistematike kundër oligarkëve rusë që mbështesin presidentin rus Putin dhe operacionin e tij ushtarak në Ukrainë.

Në një postim të gjatë në mediat sociale, ai tha se sanksionet perëndimore nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian ose Mbretëria e Bashkuar kanë synuar vetëm 46 nga lista e Forbes me 200 njerëzit më të pasur të Rusisë, përcjell Klankosova.tv.

“Kjo nuk më tingëllon shumë si një luftë e gjithanshme kundër oligarkëve të Putinit,” tha Navalny.

Ai sugjeroi gjithashtu që Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar të ndalojnë këdo që mbështet ofensivën ushtarake ruse në Ukrainë.

Navalny, 46 vjeç, u bë i njohur si një bloger kundër korrupsionit dhe, para burgosjes së tij, mobilizoi protesta antiqeveritare në të gjithë Rusinë.

Në vitin 2020, ai mezi i mbijetoi një sulmi helmues për të cilin ka fajësuar autoritetet ruse, por të cilin Kremlini ka mohuar çdo përfshirje.

Ai u arrestua vitin e kaluar në kthimin e tij nga trajtimi në Gjermani, duke shkaktuar një dënim të gjerë jashtë vendit.

Organizata e tij kundër korrupsionit ka hartuar një listë me më shumë se 6,000 zyrtarë që i akuzon se mbështesin operacionin rus në Ukrainën fqinje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button