fbpx

Trupat gjermane kanë vërejtur forca ruse në Mali përderisa francezët janë tërhequr

Trupat gjermane vërejtën disa dhjetëra forca sigurie me sa duket ruse në aeroportin Gao në Malin verior të hënën, ditën kur ushtarët e fundit francezë përfunduan operacionet e tyre dhe u larguan nga qyteti, sipas një dokumenti ushtarak gjerman të datës 16 gusht, shkruan Euractiv.

Pjesëmarrja e Berlinit në misionin paqeruajtës të OKB-së në Mali ka qenë e diskutueshme për disa kohë në Gjermani, ndërsa vendi i Afrikës Perëndimore thellon lidhjet e tij të epokës sovjetike me Rusinë.

Luftëtarët nga Wagner Group, një ushtri private e lidhur me Kremlinin, kanë mbështetur ushtrinë e Malit në luftën e saj kundër kryengritësve islamikë që nga fundi i vitit të kaluar.

Gjermania pezulloi misionin e saj të zbulimit ushtarak në Mali, me rreth 1.000 trupa të dislokuara kryesisht në Gao, javën e kaluar pasi autoritetet lokale përsëri refuzuan lejen e fluturimit.

Të hënën, trupat gjermane dhe britanike të OKB-së vëzhguan dy avionë në aeroportin e Gaos, një Embraer 314 Super Tucano dhe një L-39 Albatros, tha komanda e përbashkët e operacioneve ushtarake të Gjermanisë në një dokument të parë nga Reuters.

Letra, drejtuar komiteteve të mbrojtjes dhe të huaja të parlamentit dhe e raportuar fillimisht nga revista Spiegel, vazhdoi të vinte në dukje se Rusia ua kishte dorëzuar avionin sulmues tokësor L-39 forcave të Malit vetëm javën e kaluar.

“Dy orë më vonë…, 20 deri në 30 persona me uniforma ushtarake që nuk i përkisnin forcave të Malit u panë duke shkarkuar pajisje nga një aeroplan transporti malian”, thuhet në dokument.

“Ata ishin me siguri anëtarë të forcave ruse të sigurisë”, thuhet në letër.

Sipas dokumentit, nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë roli duhej të luanin forcat ruse në Gao.

Operacionet gjermane nuk janë prekur deri më tani, thuhej në letër.

“Me dislokimin e forcave ruse dhe Rusisë që ofron kapacitete me vlerë të lartë (aeroplan sulmi tokësor) në aeroportin e Gaos, forcat maliane po vazhdojnë të zgjerojnë zonën e tyre të operacioneve me mbështetjen e Rusisë drejt verilindjes,” tha ushtria në dokument.

Mali po lufton për të frenuar një kryengritje islamike që lëshoi rrënjë pas një kryengritjeje të vitit 2012 dhe që atëherë është përhapur në vendet fqinje, duke vrarë mijëra dhe duke zhvendosur miliona në të gjithë rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore.

Franca njoftoi në shkurt se po tërhiqte trupat e saj nga Mali pas gati një dekade që luftoi kundër kryengritësve atje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button