fbpx

Kovaçevski sot do t’i mbledhë partnerët e koalicionit në mbledhje në Qeveri

Partnerët e koalicionit të LSDM-së sot pasdite në Qeveri do të takohen me kryeministrin Dimitar Kovaçevski. Pas takimit, kryeministri pritet të mbajë një konferencë për media ku do të marrin pjesë liderët e partive në pushtet, transmeton 360 shkallë, përcjell Portalb.mk.

Kovaçevski para dy ditësh në një deklaratë për media bëri të ditur se qëllimi është të rikonfirmohet qëndrimi se zgjedhjet parlamentare do të mbahen në mandatin e rregullt në vitin 2024, së bashku me zgjedhjet presidenciale.

“Qytetarët do të binden se ka një mazhorancë qeverisëse dhe një qeveri që kujdeset për standardet e jetesës së qytetarëve dhe siguron gjithçka që duhet të sigurojë një qeveri përballë krizës më të madhe”, tha Kovaçevski.

Sipas deklaratës së tij, pritet të flitet për atë që është bërë deri më tani për përballimin e krizës, por edhe çfarë masash do të merren në të ardhmen.

Propozimi francez i dorëzuar autoriteteve bullgare për heqjen e vetos për fillimin e negociatave me gjasë do të vendoset si temë e takimit. Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, tha dje se edhe pse takimi i koalicionit ishte caktuar më herët, duke qenë se përkon me dorëzimin e propozimit, nuk e përjashton mundësinë që të jetë temë dominuese dhe shprehu gatishmërinë për të shkuar. dhe të shpjegojmë pikëpamjet tona.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button