fbpx

Irani ekzekutoi 12 persona për drogë dhe vrasje

Në Iran janë ekzekutuar 12 persona të dënuar me vdekje pasi u gjykuan për vrasje dhe krime të lidhura me drogën, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia iraniane e Aktivistëve për të Drejtat e Njeriut (HRANA) njoftoi se 12 persona të dënuar me vdekje për vrasje dhe krime të lidhura me drogën u ekzekutuan në burgun në qytetin Zahidan në provincën Sistan-Baluchistan.

Në mesin e të ekzekutuarve ishte edhe një grua e dënuar me vdekje për vrasje me dashje.

Sipas raportit të publikuar nga organizata Amnesty International më 24 maj, 314 persona janë ekzekutuar në vitin 2021 në Iran, i cili është një nga vendet me dënimet më të larta me vdekje në botë pas Kinës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button