fbpx

Shqipëri, 20 raste të reja me koronavirus, 313 pacientë aktiv

Në Shqipëri 20 qytetarë kanë rezultuar të infektuar me Covid 19 nga 405 testime të kryera gjithsej gjatë 24 orëve të fundit, transmeton Top-Channel.

8 raste të reja janë konfirmuar në Tiranë, 3 në Rroskovec, Sarandë, Tepelenë, 1 në Shijak, Patos, Selenicë.

Teksa prej tri javësh nuk është shënuar asnjë humbje jete, aktualisht në vend, sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë 313 pacientë aktivë me koronavirus.

Ndërkohë, në spitalin COVID 3 po marrin trajtim 4 pacientë.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 14 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 272,291 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.
MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button